AMERYKAŃSKA SOPORANISTKA POD TATRAMI

 Zakopane. W sobotę wieczorem w "Jasnym Pałacu" odbył się recital amerykańskiej sopranistki Andrei Huber. Zakopiańczyków na wydarzenie zaprosiło Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, które niedawno rozpoczęło swoją działalność a poprzez sobotni koncert zainicjowało realizację bogatych planów muzycznych.
Sala "Jasnego Pałacu" wypełniła się publicznością do ostatniego krzesła. Znak, że propozycja stowarzyszenia znalazła spore uznanie wśród zakopiańskich melomanów. Goszcząca pod Tatrami Andrea Huber podczas swojego recitalu zaśpiewała pieśni Franza Schuberta, Hugo Wolfa, Enrique Granadosa, Zygmunta Noskowskiego, Maurice'a Ravela, Antonina Dvoraka, Roberta Stolza. Przy fortepianie artystce towarzyszyła Erika le Roux, mieszkająca w Niemczech pianistka pochodząca z Republiki Południowej Afryki.
Adnrea Huber w latach 1985-1991 związana była z operą Krefeld-Moenchengladbach, bardzo często występuje na europejskich scenach operowych, m.in. w Lipsku, Wiesbaden, Grazu, Bernie czy Dortmundzie. W tym sezonie koncertuje w Belgii. Jest wykładowcą na letnich kursach muzycznych organizowanych przez Amerykański Instytut Studiów Muzycznych w Grazu w Austrii, jest też zapraszana na mistrzowskie kursy w innych miastach Europy i Stanach Zjednoczonych.
Recital artystek, zgodnie z zapowiedziami Stowarzyszenia im. M. Karłowicza, był przedsmakiem przyszłorocznych wydarzeń. Stowarzyszenie planuej bowiem zorganizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach - Zakopane 2009". Organizując tego typu przedsięwzięcie, mamy na celu zarówno odtworzenie dawnej świetności, reaktywację i podniesienie poziomu życia kulturalnego Zakopanego i promocję tego miasta poza granicami Polski - zapowiadała podczas konceru Danuta Stencel, prezes Stowarzyszenia. Podczas koncertu, który odbył się pod patronatem "DP" sprzedawano na ten cel cegiełki.

Dziennik Polski 24.11.2008