KONCERTOWA REAKTYWACJA ŚWIETNOŚCI

 Pieśni Franza Schuberta, Zygmunta Noskowskiego, Maurice'a Ravela czy Antonina Dworzaka przyciągnęły dziesiątki melomanów do Jasnego Pałacu. Organizatorzy koncertu zapowiadają, że to dopiero przedsmak przyszłorocznego wydarzenia, jakim będzie Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach - Zakopane 2009".
- Chcemy odtworzyć dawną świetność, reaktywować i podnieść poziom życia kulturalnego Zakopanego, a także promować miasto poza granicami Polski. "Muzyka na Szczytach" to będzie wydarzenie bez precedensu. - zapowiedziała Danuta Stencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Amerykańska sopranistka Andrea Huber i akompaniująca jej przy fortepianie Erika LE Roux z Republiki Południowej Afryki wystąpiły w Zakopanem z koncertem "Kennst dud as Land?" (Znaszli ten kraj?). Lustrzana sala w Jasnym Pałacu w sobotni wieczór 22 listopada pękała w szwach. Niektórzy młodsi melomani zdecydowali się wysłuchać koncertu na stojąco. I nie żałowali. Bo Andrea Huber przez krytyków została okrzyknięta posiadaczką zachwycającego głosu, która na dodatek olśniewa sceniczną precyzją i jest urodzona do ról dramatycznych. Rozalinda w "Zemście Nietoperza", Hanna Glawari w "Wesołej Wdówce", Hrabina w "Weselu Figara", Eurydyka w "Orfeuszu", czy Violetta w "Traviacie". Z takich m.in. ról znają ją bywalcy scen Lipska, Wiesbaden, Berna, Dortmundu czy St. Gallen.

Tygodnik Podhalański 48/2008