OBYWATELSKIE ZAKOPANE

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza chce zachęcić zakopiańczyków do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta. Okazją ma się stac duży Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, który będzie miał swoja inaugurację we wrześniu przyszłego roku.
- Chcielibyśmy, żeby Państwo wsparli nas w działaniach zmierzającego do utworzenia w Zakopanem społeczeństwa obywatelskiego - zwróciła się do radnych na wczorajszym posiedzeniu Komisji Kultury Danuta sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem. - Bolączką wszystkich imprez jest brak zainteresowania ze strony mieszkańców. Trzeba się zastanowić jak do nich dotrzeć i zaangażować w tworzenie wizerunku miasta.
Prezes Stowarzyszenia podkreślała, że że najwyższa pora skierować Zakopane w stronę tzw. kultury wysokiej.
- Od stycznia chcemy realizować w zakopiańskich szkołach program edukacji muzycznej wśród dzieci i młodzieży, mający na celu nauczanie słuchania muzyki poważnej. W tym celu zatrudnimy fachowców, nauczycieli szkół muzycznych - mówiła Danuta sztencel.
Najważniejszym pomysłem stowarzyszenia jest jednak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej, który od września przyszłego roku będzie się odbywał w Zakopanem.
- Chcielibyśmy, żeby wszystkie stowarzyszenia działające na terenie Zakopanego włączyły się w organizację wydarzenia, które będzie promować Zakopane na arenie międzynarodowej. Dlatego zaplanowaliśmy, że festiwalowi towarzyszyć będą różne imprezy kulturalne. Apeluję do mieszkańców - zróbmy coś razem - apelowała Danuta Sztencel podkreślając, że wydarzenie znakomicie wpisałoby się w cykl dużych imprez organizowanych w Zakopanem: Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Międzynarodowego Festiwalu Organowego i Spotkań z Filmem Górskim.
Stowarzyszenie, które zainaugurowało swoją działalność 8 września Br. Ma bardzo ambitne plany koncertowe na najbliższe miesiące. Na 22 listopada zaplanowano koncert amerykańskiej sopranistki Andrei Huber, a na 8 lutego 2009 r. - koncert dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza, podczas którego pieśni kompozytora wykonywać będzie Grzegorz Turnau i sopranistka Bogusława Dziel-Wawrowska. Sam festiwal ruszy 24 września a jego roboczy tytuł to "Muzyka na szczytach". Jedną z gwiazd będzie legendarny Kronos Quartet. Festiwal ma być finansowany z budżetu Biura Promocji Zakopanego, dotacji ministerialnych oraz wpłat sponsorskich. Organizatorzy chcą też organizować publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel.
- Festiwal będzie promował Zakopane nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Mamy już zarezerwowane reklamy w pismach europejskich. Ponadto muzycy, którzy przyjadą do Zakopanego, będą grali także utwory kompozytorów związanych z naszym regionem, m.in. Karłowicza, czy Henryka Mikołaja Góreckiego, którego utwory ma w swoim repertuarze Kronos Quartet. Później będą tę muzykę wykonywać na światowych scenach i w ten sposób promować twórczość tych kompozytorów - podkreślała Danuta sztencel.
Radni poparli pomysł organizowania festiwalu i dyskutowali nad problemem niewielkiego udziału zakopiańczyków w imprezach kulturalnych. Jerzy Gruszczyński, wiceprezes zakopiańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków zauważył, że nie ma współpracy pomiędzy stowarzyszeniami, czego konsekwencją jest brak koordynacji imprez. Wiele z nich odbywa się w tym samym czasie i nie ma szans w nich wszystkich uczestniczyć.
- Mieliśmy w planach powołanie czegoś na kształt federacji zakopiańskich stowarzyszeń kulturalnych. Pomysł na razie upadł, ale można do niego wrócić - stwierdził Jerzy Gruszczyński.    Wśród radnych przeważała jednak opinia, że nie ma sensu powoływać kolejnych bytów, a działalność stowarzyszeń powinien koordynować Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego.
- Problem w tym, że wiele stowarzyszeń nie zgłasza nam terminów swoich imprez, albo zgłasza je w ostatniej chwili. Nagle okazuje się, że kilka imprez odbywa się w tym samym czasie i nie ma już czasu na zmiany - tłumaczy Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.    Ostatecznie zaproponowano, żeby na stronie Urzędu Miasta pojawiła się ankieta, za pośrednictwem której każdy będzie mógł zapisać swoją imprezę w kalendarzu wydarzeń kulturalnych oraz podstrona dla organizacji pozarządowych.

Dziennik Polski 24.10.2008