MUZYKA NA SZCZYTACH

 To wiadomość dobra nie tylko dla melomanów. W Zakopanem wyrasta kolejna duża impreza "Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej". Dobrze, że obok imprez masowych, festynów, Zakopane będzie miało coś do zaproponowania bardziej wymagającemu odbiorcy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach", jeśli do niego dojdzie, na pewno podniesie kulturalną rangę stolicy Tatr. Impreza zaplanowana jest na wrzesień przyszłego roku. Za pomysłem kryje się zakopiańskie Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. Koszty 10-dniowego festiwalu wycenione zostały na mniej więcej 1,2 mln zł. Koncerty będą się odbywać w zakopiańskich kościołach, "Morskim Oku" przy Krupówkach, w sali Jasnego Pałacu przy ul. Tetmajera, w hotelu Belvedere i w Miejskiej Galerii Sztuki. W programie są wykłady, wystawy i wycieczka "Szlakami kompozytorów zakopiańskich".
   Inicjatywa zyskała poparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, zakopiańskich władz miasta i starostwa. Wspiera ją takie Instytut Adama Mickiewicza, zajmujący się promocją kultury polskiej w świecie. Organizatorzy liczą, że festiwal uda się także dofinansować z funduszy unijnych.
   Inicjatywę popiera Henryk Górecki, wybitny kompozytor mieszkający w Zębie. "Dwa bardzo ważne aspekty tego projektu, a więc promowanie muzyki polskiej oraz tworzenie warunków dla rozwoju życia kulturalnego w tym regionie, zawsze były mi bliskie. Czlonkowie Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza chcą tym wydarzeniem poszerzyć również ofertę turystyczną Zakopanego, kierując ją m.in. do elit życia kulturalnego melomanów z całej Polski, a takie spoza jej granic" - podkreśla kompozytor.

Tygodnik Podhalański 43/2008